Subskrypcja

Jeśli chcesz otrzymywać codzienny newsletter serwisu Transinfo.pl zapisz się na naszą listę.


zapisz się

Najczęściej czytane

Gorące tematy

PKP Intercity uruchamia autobusowy kurs do Wilna

Autor: Andrzej Kajetan Tłokowski Opublikowano: 2005-09-09 21:27:24
infobus.pl - autobusy » przewoźnicy czytano 38409 razy
Tagi:

PKP Intercity stara się w jak najlepszy sposób podążać za potrzebami swoich klientów. Oczywiście bierzemy pod uwagę również warunki ekonomiczne. I dlatego w miejsce zawieszonego pod koniec maja br. pociągu Balti, od 4 lipca do Wilna kursuje autobus PKP Intercity. O przyczynach powołania autobusowego połączenia oraz technicznych aspektach tego przedsięwzięcia rozmawiamy z Martą Wąsowską z PKP Intercity

4 lipca br. PKP Intercity uruchomiło autobusowe połączenie z Wilnem

- Czy istniała jakaś inna możliwość utrzymania połączenia kolejowego, może inny rozkład, inna oferta dla podróżnych? Czy badali Państwo to zagadnienie?

Przeprowadzone badania wykazały nierentowność tej relacji. Pociąg Balti z Warszawy do Wilna został zawieszony z powodów ekonomicznych. Pociąg cieszył się popularnością jedynie w okresie wakacyjnym, natomiast umowa podpisana przed uruchomieniem połączenia czynił go zupełnie nieekonomicznym dla PKP Intercity. Kursowanie co drugi dzień, brak składu LG (kolei litewskich) było przyczyna fiaska. Jedną z konsekwencji tej umowy było to, że strona polska ponosiła wszelkie koszty uruchomienia pociągu i utrzymania taboru. Druga strona ponosiła jedynie koszty przeprowadzenia pociągu na swoim terenie, swoich drużyn konduktorskich. Także sposób podziału przychodów z biletów między przewoźnikami w kraju powodował zmniejszanie rentowności.

Linie autobusowe, w większości przypadków, oferują pasażerom niższe ceny, ale dłuższą podróż i niższy komfort. W pociągu jest więcej miejsca, więcej przestrzeni, w czasie długiej i nużącej jazdy można nawet pospacerować... tego autobus nie zapewnia - co na to pasażerowie? Są też pasażerowie, którzy wola jeździć pociągiem, bo nie lubią jeździć autobusem ani latać samolotem teraz nie mają wyboru...

Autobusy Intercity to najnowsze, najwyższej klasy autokary z klimatyzacją, toaletą i fotelami lotniczymi. Tym, co nas wyróżnia spośród innych przewoźników autobusowych, to znacznie niższe ceny. A wszystko to dzięki temu, że na tej linii obowiązuje taryfa specjalna (oferta kolejowa). Cena biletu na linii Warszawa - Wilno to tylko 19,30 euro (ok. 80 zł w zależności od kursu pln / euro)) Warszawa-Kowno 15,70 euro (ok. 63 zł) a z Białegostoku odpowiednio 15,70 i 11,50 euro. Dzieci w wieku do 12 lat płacą połowę opłaty normalnej.

Z Warszawy można dojechać pociągiem do Berlina, Pragi, Bratysławy, Kijowa i Moskwy. W tej chwili Wilno stało się stolicą kraju sąsiadującego z Polską pozbawioną połączenia kolejowego z Warszawą. Czy taką sytuację można oceniać jako właściwą?

Tu trzeba wnieść małą poprawkę. Również z Kijowem Warszawa nie ma bezpośredniego połączenia pociągami spółki PKP Intercity. (kursują pociągi międzynarodowe innych przewoźników - przypis redakcji). Takie połączenie istnieje z Krakowa. Jak już było wspomniane, pociąg Balti został zawieszony z powodów czysto ekonomicznych. Intercity nie otrzymuje żadnych dotacji do przewozów i do tego pociągu nie mogliśmy już dłużej dopłacać. Ponieważ jednak wszyscy pasażerowie są dla nas ważni - pomyśleliśmy o komunikacji zastępczej - autobusie.

4 lipca br. PKP Intercity uruchomiło autobusowe połączenie z Wilnem

Jak powstawał rozkład jazdy? Czy brano pod uwagę mniejszą "odporność" transportu drogowego na złe warunki atmosferyczne?

Rozkład jazdy jest prawie wiernym odzwierciedleniem rozkładu, według którego jeździł pociąg. Po pierwszych doświadczeniach zrezygnowaliśmy z zatrzymywania się w Suwałkach, gdyż ani pora, ani frekwencja nie uzasadniały tego przystanku. Rozkład jazdy jest ułożony tak, aby podróżni, którzy przyjeżdżają z zagranicy późnym wieczorem, nie musieli nocować w Warszawie, tylko bez problemu mogli podróżować dalej do Wilna. Czas przejazdu autobusu jest o ok. 20 minut krótszy niż pociągu. Godziny odjazdu autobusów zostały tak zaplanowane, aby wziąć pod uwagę pogarszające się jesienią i zimą warunki pogodowe. Obecny - letni rozkład jazdy - od 18 września zmieni się minimalnie, tak abyśmy nie zostali zaskoczeni przez pogarszającą się aurę. Przekraczanie granicy z Litwą odbywa się w sposób bezproblemowy. Godzina przyjazdu na granicę - 4.30 rano - w dużym stopniu eliminuje kolejki autobusów i samochodów osobowych. Jeśli wszystkie dokumenty pasażerów są w porządku, odprawa nie przekracza 40 minut.

PKP Intercity do tej pory realizowało swoją działalność w oparciu o tory kolejowe, lokomotywy i wagony. Autobus to nowy środek transportu w Państwa firmie. Co decydowało o wyborze partnera - Biura Podróży Europa Express?

Przewoźnik został wybrany w rezultacie rozpisanego przetargu. Przy wyborze przewoźnika kierowaliśmy się nie tylko ceną, ale także rodzajem i dostępnością taboru oferowanego prze firmy startujące w przetargu. Przewoźnikiem jest Biuro Podróży Europa Express.

4 lipca br. PKP Intercity uruchomiło autobusowe połączenie z Wilnem

Jakie autobusy jeżdżą z Warszawy do Wilna? Ile pojazdów jest wykorzystywane do obsługi linii?

Są to autobusy marki Bova z silnikiem DAF. Jest to 48-mio miejscowy autokar wyposażony w klimatyzację, toalety i video. Wszystkie autobusy, które jeżdżą na trasie Warszawa - Wilno -Warszawa, są autobusami nowymi, zakupionymi od producenta, najstarszy ma nie więcej niż 4 lata. W przypadku naszej trasy zdarzyło się, ze jechał jeszcze Mercedes O404 i Scania Irizar, widoczna na zdjęciach. Autobusy Bova posiadają silniki DAF XE lub XF o mocy 340 - 380 KM. Wszyscy miłośnicy i zainteresowani szczegółami technicznymi powinni odwiedzić polskojęzyczne strony firmy, gdzie znajda mnóstwo interesujących ich informacji i ciekawostek (www.vdlbova.pl).

Jak wygląda obsługa pojazdów?

Za stronę techniczna odpowiedzialny jest przewoźnik autobusowy. Kierowcy autobusów wyposażeni są w komórki i w każdej chwili mogą skontaktować się ze swoimi dyspozytorami. W razie konieczności zostanie im udzielona każda pomoc. Mamy jednak nadzieję, że nie zaistnieje taka potrzeba.

Jak rozwiązano obsługę pasażerów? Kto zastępuje konduktorów z pociągu?

Bilety sprawdzane są przez kierowcę - a w Warszawie także przez konduktora. Można je kupić w kasach kolejowych praktycznie do ostatniej chwili odjazdu autobusu. Są dostępne we wszystkich kasach międzynarodowych, gdyż miejsca autobusowe znajdują się w naszym systemie rezerwacyjnym. Na Litwie bilety można kupić na dworcach w Wilnie i Kownie. Bilety tylko na powrót z Litwy można także dostać w naszych kasach międzynarodowych. Ponieważ autobus wyrusza późno w nocy (odjeżdża o 23.00 z Dworca Centralnego w Warszawie), pasażerowie w zasadzie zaraz po odjeździe zaczynają drzemać lub mocno spać. Całonocna podróż nie skłania do jedzenia czy picia. Tym bardziej, że ciągły ruch i zamieszanie spowodowane wydawaniem napojów czy przekąsek części pasażerów na pewno by przeszkadzał.

Jak rozwiązano zagadnienie czasu pracy kierowców? Czy w Wilnie mogą korzystać z odpoczynku?

Czas pracy i odpoczynku kierowcy jest zgodny z odpowiednimi regulaminami prawnymi. Za tę część umowy odpowiada nasz partner - przewoźnik autobusowy. W każdą podróż jeździ dwóch kierowców. Co prawda czas jazdy - 7,5 godziny nie wymaga takiego rozwiązania, ale dla bezpieczeństwa pasażerów (jazda trwa całą noc, zimą i jesienią będą gorsze warunki pogodowe) przyjęliśmy to rozwiązanie jako standard. Kierowcy najczęściej zmieniają się w okolicach Augustowa, ale decyzje podejmuję sami kiedy i ile zmian potrzebują.

4 lipca br. PKP Intercity uruchomiło autobusowe połączenie z Wilnem

Czy, opierając się na doświadczeniach z utworzonego połączenia Warszawa - Wilno, PKP Intercity zamierza uruchamiać następne linie autobusowe? Czy mogą Państwo zdradzić, w jakich kierunkach?

Jeśli zaistnieje konieczność zawieszenia kolejnych połączeń nie tylko międzynarodowych, ale również i krajowych, wtedy na pewno nie zostawimy naszych pasażerów bez bezpośredniego połączenia.

Maszynistom życzy się zawsze zielonych semaforów. Czego chciałoby sobie życzyć PKP Intercity dla swoich połączeń autobusowych?

Chcielibyśmy życzyć sobie szerokich, gładkich i suchych szos!

Dziękuję za rozmowę.

Szczegóły dotyczące Autobusu Intercity Warszawa - Wilno można znaleźć pod adresem : http://www.intercity.pl/209

Podziel się z innymi
Komentarze (8)
nowy2005-09-12 17:47:31
Bardzo ciekawe...A najciekawsze jest to,że spółka IC jest spółką kolejową,a nie autobusową.Jeśli się nie opłaca jeździć pociągami,to połączenie się zawiesza,a nie wpada na takie dziwaczne pomysły.Ciekawe kiedy Przewozy Regionalne zaczną wynajmować autobusy na nierentownych,krajowych trasach dalekobieżnych...I jeszcze jedno-ciekawe,czy któryś z międzynarodowych przewoźników jest w stanie zaoferować podobną cenę za bilet...
liszek2005-09-13 16:19:01
JAk to nie wypada spółka IC jest od tego aby zarabiać wiec to robi w odróżnieniu od PR. Co do PR to oni też kupili kilkanaście autobusów i dowożą klientów czyli pasażerów do dworców
Leszek2005-09-17 14:38:17
Zarabia ? Ciekawy jestem tej rentowności za cenę 80 PLN . Dotychczasowi przewoznicy autokarowi proponuja cene ok. 120 PLN . Poziom ten byl ustalony kilka lat temu , kiedu paliwo kosztowalo 2 PLN netto za litr . Wedlug mnie IC tylko zmniejsza stratę . Ma to szczescie , ze minusowy wynik finansowy pokryja podatnicy .
Paweł2005-09-18 10:08:45
Co do komentarza Leszka. To IC jako jedyna spółka świadcząca przewozy osób przynosi zyski. Wszytskie spółki PR generują potężne straty.
120MM/12005-09-19 11:11:19
Chciałem zauważyć, że np. Deutsche Bahn posiada całkiem spory tabor autobusowy...
nowy2005-09-19 17:16:58
Chciałbym zwrócić uwagę na dwie-moim zdaniem ważne-sprawy:linia IC do Wilna nie liczy 50 czy nawet 100 km ale znacznie więcej.Po drugie:jest to połączenie międzynarodowe i uważam,że na uruchomienie takiej linii spółka IC nie powinna w ogóle otrzymać zgody,bowiem może zaoferować ceny(o czym już wspomniano)nieporównywalne ceny za przewóz podróżnych i to nie jest-według mnie uczciwe.Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz:czy wobec tego Przewozy Regionalne zamiast np.zlikwidować połączenie-dla przykładu-"Koziołek"z Poznania do Katowic nie może wprowadzić na tą trasę autobusu i jeździć taniej niż PKS?Moim zdaniem nie,bo jest to SPÓŁKA KOLEJOWA,a nie autobusowa.Jescze jedno:nie wiem jak wygląda w Niemczech obsługa tras kolejowych autobusami,ale myślę,że są to raczej trasy lokalne,powiedzmy do 100 km.
T.2006-07-24 13:44:49
Fajne wozidła!
Krzys2014-08-19 14:11:07
Przywykłem już do czytania histerycznych komentarzy polskich neofitow - zwolenników wolnego rynku. Po pierwsze, DB utrzymuje połączenia autobusowe na międzynarodowych liniach: Bruksela, Antwerpia, Amsterdam, Kopenhaga to tylko garść przykładów - odsyłam do rozkładu jazdy. Po drugie: czy to rentowne czy nie - to już rzecz firmy, która być może zatrudnia fachowców nie najwyższej klasy, ale od moich przedmówców z całą pewnością bardziej kompetentnych. Podpowiem mojemu rozjuszonemu koledze (co to płaci podatkina rzecz IC), że na reklamę I promocję też wydaje się ciężkie pieniądze. Z zysków, nie z podatków - to nie jest wszakże PRL-owska PKP! Uczciwe słowo harcerza! :-)
Dodaj komentarz (może pojawić się z 15 minutowym opóźnieniem)
InfoBus nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w portalu infobus.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraĽliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądĽ skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Redakcja

Karol Wach
Karol Wach
redaktor prowadzący
Aleksander Kierecki
Aleksander Kierecki
redaktor naczelny
Kontakt:
a.kierecki@transinfo.pl
+ 48 71 750 1976
+ 48 506 03 71 71
Załóż swój blog

Polecamy czasopisma

Prawo

Bartosz Mazur
Bartosz Mazur
1 Czerwca 2013, 23:53:52 czytane 17397 razy 2 komentarzy RSS wpisy

Na gorąco

Karol Wach
Karol Wach
KaWa na ławie
28 Stycznia 2015, 11:18:11 czytane 824 razy 0 komentarzy RSS wpisy

Zarządzanie

Wojciech Bąkowski
Wojciech Bąkowski
20 Stycznia 2014, 13:49:13 czytane 9972 razy 4 komentarzy RSS wpisy
Michał Wolański
Michał Wolański
29 Maja 2013, 9:46:01 czytane 13928 razy 9 komentarzy RSS wpisy
Adam Fularz
Adam Fularz
19 Września 2012, 11:55:08 czytane 17036 razy 11 komentarzy RSS wpisy
Tomasz Adamkiewicz
Tomasz Adamkiewicz
Słupsk i transport publiczny

30 Marca 2015, 0:00:00 czytane razy 0 komentarzy RSS wpisy
Przemysław Lewicki
Przemysław Lewicki
Szczecinek i komunikacja publiczna
6 Listopada 2010, 10:58:29 czytane 31527 razy 6 komentarzy RSS wpisy

Technika

Grzegorz Pluta
Grzegorz Pluta
Systemy Informacji Pasażerskiej
30 Grudnia 2014, 15:01:42 czytane 38333 razy 0 komentarzy RSS wpisy

Busblogi

Szymon Klemba
Szymon Klemba
Transport zbiorowy w aglomeracji łódzkiej
16 Grudnia 2011, 22:38:26 czytane 11834 razy 1 komentarzy RSS wpisy
Marek Sieczkowski
Marek Sieczkowski
Być kierowcą
13 Stycznia 2012, 15:07:17 czytane 9471 razy 1 komentarzy RSS wpisy
Andrzej Pionka
Andrzej Pionka
Za zachodnią granicą
1 Sierpnia 2012, 23:58:39 czytane 8500 razy 2 komentarzy RSS wpisy